Kamenný obklad na krby

Najkrajšie krby, ktoré sme mali možnosť vidieť boli kamenné krby na hradoch a zámkoch. Kameň, ako obloženie na krboch sa objavuje aj v dnešnom modernom štýle, kedy krb pôsobí ako dominanta priestoru. Nie nadarmo sa hovorí, že pekný krb s ktorého sa šíri príjemne teplo je srdce domova.

Na obloženie krbu si môžete vybrať prírodný kameň – žulu, mramor, ónyx, travertín, alebo umelý kameň. Kamenné obklady na krby sú ohňovzdorné a v každom prípade ich môžete použiť ako obklad na vonkajšie, alebo vnútorné obloženie stien, aby sa dodržal jednotný ráz stavby/miestnosti.

Obklad na krb sa skladá z viacerých častí, ktoré sa lepia pomocou špeciálnych lepidiel. Pri spájaní jednotlivých častí krbového obkladu sa používajú bezšpárové spoje tzv. spoje na tupo 90°, alebo spoje na jolly hrany pod 45°uhlom. Najmenšia hrúbka obkladu pri použití prírodného kameňa je 2cm a pri umelom kameni 1,2cm. Pri výbere materiálu na krbový obklad si môžete zvoliť aj povrchovú úpravu kameňa, ktorá sa vyrába v niekoľkých prevedeniach: leštený, preleštený, satinovaný, flambovaný, kefovaný, flambovano-kefovaný povrch.